Sportem k trvalé invaliditě, říkají zlí jazykové. Je pravdou, že sportovní aktivitu ke svému spokojenému a zdravému životu potřebujeme, ale je taktéž pravdivé, že velmi často se dopouštíme tolika chyb, které k trvalé invaliditě (nebo alespoň k nepříjemným úrazům a zraněním) spějí. Abyste se vyhnuli černým scénářům, jež by vám znemožnili cvičit, běhat nebo jinak sportovat, pojďme si několik těchto chyb vyjmenovat a vyhnout se jim.
Nedostatečné nebo nulové protahování
Ať už jdete běhat, plavat nebo si nasazujete kolečkové brusle, měli byste se dostatečně dobře protáhnout. Nedostatečný, nebo dokonce nulový strečink je jedna z největších chyb, kterých se při sportování dopouštíme. Pokud se neprotáhneme a strečinku nedáme alespoň pár minut ze svého volného času, výrazně se tím zvyšuje riziko natažení, nebo až natržení svalu. Díky včasnému protažení se to však sníží na naprosté minimum.
Navíc díky protažení se tělo zahřeje, a tím se připraví na budoucí sportovní aktivitu. Nastartuje se metabolismus a zlepší se sportovní výkon.
Nedostatečná nebo nulová regenerace
Co také patří ke sportování je odpočinek. I když si lidé myslí, že odpočinek není zapotřebí, je. Je mylné se domnívat, že právě při sportu tělo odpočívá, pro tělo je fyzická aktivita velmi náročná a musí se mu dopřát i jistá porce regenerace.
V ideálním případě proto nepřepalte start a tolik času, kolik si zacvičíte, věnujte také zmiňovanému odpočinku. Ať už to bude polehávání na pohovce s knihou nebo odpolední spánek u pohádky.
Ignorování signálů vysílaných tělem
K mnoha zraněním dochází ve chvíli, kdy jenom ignorujeme, co nám tělo chce říct. Tělo většinou dává dopředu vědět, že s ním není něco v nepořádku, že je unavené, že už další zátěž nechce. Tím, že varovné signály, jako je například bolest kolene nebo celková únava, budeme ignorovat, zaděláváme si na obrovský problém a nesčetná zranění, která nám ve sportování zabrání z dlouhodobého hlediska.